Szef odwoła zwolnienie z obowiązków, aby dać urlop
Pracodawca w każdym czasie może zwolnić pracownika, któremu wypowiedział umowę o pracę, z obowiązku dalszego świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia, opierając się na art. 362 kodeksu pracy. Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z art. 362 k.p. nie jest jednak czynnością prawną (oświadczeniem woli pracodawcy) w rozumieniu art. 61 § 1 kodeksu cywilnego, lecz traktowane jest jako uprawnienie kierownicze pracodawcy, o którym mowa w art. 22 § 1 k.p. W związku z tym możliwe jest ponowne zobowiązanie pracownika do świadczenia pracy (zgoda pracownika nie jest tu wymagana), mimo że wcześniej został on z tego obowiązku zwolniony, a także udzielenie mu urlopu wypoczynkowego na podstawie art. 1671 k.p.
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 5 września 2019 r. (III PK 96/18).
Ze względu na likwidację stanowiska pracy pracownikowi zatrudnionemu w szpitalu pracodawca wypowiedział 3 lutego 2017 r. umowę o pracę ze skutkiem na 31 maj 2017 r. W oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę szpital zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie trwania wypowiedzenia. Pismem z 8 marca 2017 r. zwrócił się jednak do pracownika z oświadczeniem, w którym zastrzegł, że udziela mu urlopu wypoczynkowego od 9 marca do 31 maja 2017 r. Pracownik nie odebrał tego pisma. Pracownikowi przysługiwało łącznie 80 dni urlopu wypoczynkowego, ale szpital wypłacił mu ekwiwalent pieniężny za 23 dni.
Sąd I instancji uznał powództwo co do żądania zapłaty ekwiwalentu pieniężnego za 12 dni urlopu wypoczynkowego. Stwierdził, że pracownik został prawidłowo poinformowany 27 marca 2017 r. przez szpital o udzieleniu urlopu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta